صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

آنچه در مقتل (قتلگاه) سیدالشهدا (ع) واقع شده، فجیع‌تر است!

در نقل جریانات امام حسین علیه‌السلام خیلی باید دقت شود. چه‌بسا بسیاری از آنچه گفته می‌شود درست نباشد؛ هرچند عیان [دیدن] آنچه واقع شده، فجیع‌تر از سماع [شنیدن] آن است! به عکس جهان آخرت است، که عیان آن بهتر و لذت‌بخش‌تر از سماع آن است.

در وقت تبلیغ باید سعی کنیم یقینیات قرآن و عترت را نقل کنیم و به مسموعات خود، بدون مراجعه به دلیل یا کتاب، اکتفا نکنیم.

قبل از وقوع جنگ، طایفه‌ای از جن برای نصرت حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام به خدمت آن حضرت آمدند و عرض کردند: اگر اجازه دهید، ما می‌توانیم این لشکر را از شما دفع کنیم، حضرت فرمود: «وَ إِذا أَقَمْتُ بِمَکانِی، فَبِماذا یبْتَلی هذَا الْخَلْقُ الْمَتْعُوسُ، وَ بِماذا یخْتَبَرُونَ؟!... نَحْنُ وَ اللّه‏ِ أَقْدِرُ عَلَیهِمْ مِنْکمْ؛ اگر من در جای خود بمانم، پس این خلق نابودشده با چه چیز آزموده و مورد ابتلا واقع شوند؟!... به خدا سوگند، ما بهتر از شما می‌توانیم آنها را نابود کنیم».۱

در وقت تبلیغ باید سعی کنیم یقینیات قرآن و عترت را نقل کنیم و به مسموعات خود، بدون مراجعه به دلیل یا کتاب، اکتفا نکنیم؛ و حداقل به همان کتابی که از آن نقل می‌کنیم، استناد دهیم.
وقتی ما وارد کربلا شدیم، مرحوم آقا میرزا هادی خراسانی ـ که بعد از مرحوم آقا سید محمدکاظم یزدی شایسته مرجعیت بود ولی قبول نکرد که مرجع شود ـ فوت کرده بود، ولی چه آثار و برکاتی از ایشان نقل و ذکرخیر می‌شد که چگونه در مقتل حسینی علیه‌السلام و دیگر موضوعات، مطالب را با دقت نظر و با استناد به دلیل بیان می‌کرده است.

در محضر بهجت، ج۲، ص۱۳۰
 
  • ۱. بحارالانوار، ج۴۴، ص۳۳۰؛ لهوف، ص۶۶؛ نیز ر.ک: مستدرک‌الوسائل، ج۱۰، ص۲۱۷ و ۳۲۵.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها