صفحه اصلی

در حال بارگیری...
فیلم و صوت

قرآن، بالاترین کلام

استدلال پیامبر(ص) بر عربیت قرآن

«إِنْ نَظُنُّ إِلاَّ ظَنًّا وَ ما نَحْنُ بِمُسْتَيْقِنين‏»۱ این عبارت‌ها در قرآن است. بالاترین لغت، خود قرآن است و «بَلْ نَظُنُّكُمْ كاذِبين‏َ»۲ البته هرچه در قرآن است، یک جماعتی از عرب، همین حرف‌‌ها را زده‌اند [و اشکال‌تراشی کرده‌اند]. یک جماعتی هم آنطور؛ «إِنْ نَظُنُّ إِلاَّ ظَنًّا وَ ما نَحْنُ بِمُسْتَيْقِنين»، «بَلْ نَظُنُّكُمْ كاذِبين».

گفت: خدمت حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم عرض کرد که: در قرآن، «إِستَهْزِؤُا» و «نَستَهْزِؤُ» زیاد است۳ و این، عربیّت ندارد. [زیرا] عرب، «إستهزاء» نمی‌گوید و این، قول عجم است [که] داخل در قرآن شده. شما می‌گویید [که این قرآن] «عَرَبِيٌّ مُبين‏ٌ»۴ [است]، پس چطور «اللَّهُ يَسْتَهْزِئُ بِهِم‏»۵؟ حضرت [رسول] فرستاد دنبال یک رئیس متشخّص و محترمی از عرب. او هم آمد؛ شاید داخل مسجدالنبی(ص) شد.
[حضرت به او] فرمود: اینجا بنشین. رفت که آنجا بنشیند،  فرمود: اینجا بنشین! آمد اینجا بنشیند، [حضرت] گفت آنجا بنشین! چند دفعه این را تکرار کرد تا چند جا. [آن شخص] گفت: أ تَستَهْزِؤُ بی؟ (آیا من را مسخره می‌کنی؟) اینجا برو، آنجا برو، آنجا برو. این [عرب‌ها] همه خندیدند؛ این‌هایی که جالس  بودند، خندیدند. بعد مثلاً یکجا نشست، تعجب کرد که مسخره می‌کنند، بعد می‌خندند. [پیش خودش گفت:] معلوم می‌شود برای تمسخر من می‌خندیدند. گفتند: قضیه این است [که] این‌ها منکرند که [کلمۀ] استهزاء، عربیّت داشته باشد. [به‌همین دلیل] ما شما را که موثقِ عِندَالْکل (پیشِ همه) و معروف عندالکل هستی، مسخره کردیم و از شما شنیدیم که این «إِستهزاء» است [که] به من می‌کنید.

***

خوشا به‌حال کسانی‌که این مطالب (و قرائت قرآن) را، همین تلفظ نباشد [بلکه آن‌را] بفهمند. کسی گفته بود [که] من، سورۀ یس را که می‌خوانم، از روی شوق و ذوق، حس می‌کنم که دارم قند می‌خورم. بهار قرآن است. [می‌گفت] دارم قند می‌خورم و لذا خیلی از مرد و زن[هایی] که مقدس هستند، دیگر «یس» را حفظ هستند [و] آن‌را ترک نمی‌کنند.
خدا توفیق دهد که قدردان باشیم.

 

  • ۱. جاثیه : ۳۲.
  • ۲. هود : ۲۷.
  • ۳. انعام : ۵؛ هود : ۸؛ حجر : ۱۱؛ نحل : ۳۴؛ انبیا : ۴۱؛ شعرا : ۶؛ روم : ۱۰؛ یس : ۳۰؛ ... .
  • ۴. نحل : ۱۰۳؛ شعرا : ۱۹۵.
  • ۵. بقره : ۱۵.

دانلود فیلم / قرآن بالاترین کلام

دانلود صوت / قرآن بالاترین کلام

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها