صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

خوشه انگور مال امام صادق علیه‌السلام است

آقازاده آقای صافی (آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی) با واسطه موثق از شیخ حسین توسلی که از اخیار و متقین و اکنون بیمار است و در بیمارستان آقای گلپایگانی بستری است نقل کردند: سه شب پیش خواب دیدم که امام زمان و امام صادق علیهماالسلام به عیادت من آمدند، در دست حضرت حجت علیه‌السلام خوشه انگوری بود که یک دانه انگور از آن را به من دادند و من آن را خوردم. بعد فرمودند: این خوشه انگور مال امام صادق علیه‌السلام است، سپس آن را به حضرت صادق علیه‌السلام دادند و من از حضرت صادق علیه‌السلام هم انگور خواستم و آن حضرت خوشه انگور را به من تقدیم کردند. ایشان می‌گفت: من از این جریان، آن قضیه‌ای که شخصی خدمت امام صادق علیه‌السلام رسید و در دست حضرت عصای حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بود خواست آن عصا را ببوسد و... یادم آمد.١

در محضر بهجت، ج۱، ص ۲۹۱
  • ١. این شخص ابوحنیفه بود، اصل ماجرا در بحارالانوار، ج۱۰، ص۲۲۲؛ ج۴۷، ص۲۷؛ دعائم الاسلام، ج۱، ص۹۵؛ مناقب ابن‌شهرآشوب، ج۴، ص۲۴۸ این‌طور است: از يكى از امامان معصوم عليهم‌السلام نقل شده كه ابوحنيفه خدمت امام صادق عليه‌السلام رسيد. موقعى كه امام تكيه به عصائى كرده بودند ابوحنيفه گفت آقا اين عصا چيست هنوز شما سنى ند‏ارى كه محتاج عصا باشى؟ فرمود صحيح است، اما اين عصاى پيغمبر صلى‌الله‌عليه‌وآله است. مى‏خواهم تبرك به آن بجويم.

    ابوحنيفه گفت اگر من مى‏دانستم عصاى پيغمبر صلى‌الله‌عليه‌وآله است از جاى مى‏جستم و آن را مى‏بوسيدم. حضرت صادق عليه‌السلام در حالى كه آستين بالا مى‏زد، فرمود: سبحان‌الله يا نعمان والله تو مى‏دانى اين موى پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله و از پوست اوست آن را نمى‏بوسى. ابوحنيفه جلو آمد تا دستش را ببوسد. آستين پائين زد و دست كشيد و وارد منزل خود شد.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها