صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

فدک از آنِ فاطمه سلام‌الله‌علیها بود

سؤال: آیا از جمله «کانَتْ فی أَیدینا فَدَک؛ فدک در دست ما بود»١ استفاده می‌شود که یدِ اهل‌بیت علیهم‌السلام اَماره ملکیت آن‌هاست؟

جواب: این جمله می‌رساند که یدِ طرف مقابل، یدِ عدوانی است و آن را به زور از اهل‌بیت علیهم‌السلام گرفته‌اند. اما ملکیّت آنها از جای دیگر و با ادله دیگر ثابت می‌شود. علاوه، مورد اتفاق فریقین است که فدک، دست اهل‌بیت علیهم السلام بوده است. آیا باید از اهل تورات و انجیل پرسید که انبیا علیهم‌السلام ارث می‌برند، و یا خیر؟! بااین‌حال، عامه می‌گویند که حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمود: «إِنّا مَعاشِرَ الْأَنْبِیاءِ لا نُوَرّثُ؛ ما گروه پیامبران چیزی را به ارث نمی‌گذاریم».٢ یعنی تمام انبیا، نه‌خصوص پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم. با اینکه به اتفاق مسلمانان و کفار، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم اعلم از همه بود، و خود حضرت دستور می‌داد که به معاهده‌ها عمل کنید، و دیون و حقوق مردم را ادا کنید؛ اما برای ذریه خود بیان نمی‌کند که فدک مال من نیست، و مربوط به بیت‌المال است! آیا می‌شود ساکت باشد و اهل‌بیت خود را جهنمی کند؟!

آری، کارهای ما موجب شد که فرض کنید خداوند تفضل کرد بر ما تا آنها٣ ولایت امر ما را به عهده بگیرند! و بعد حکومت به دست خلفای بنی‌عباس، سپس خلفای عثمانی بیفتد، بعد آنها به انگلیس و آمریکا تحویل بدهند؛ چون خودشان کمتر از کفار نبودند. آری، «حَسْبُنا کتابُ الله؛ کتاب خدا برای ما کافی است»۴ کار را به اینجا کشانید؛ با اینکه خود قرآن می‌فرماید: «وَ مَآ آتَاکمُ الرّسُولُ فَخُذُوهُ؛ هرچه رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به شما دستور می‌دهد، بگیرید».۵

در هر حال، طهارت ظاهری عامه برای رفاه حال شیعه است، تا بتوانند ولو با تقیه، با آنها اختلاط داشته باشند و تعداد شیعیان از چهار نفر به چهار صد هزار نفر برسد!

در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۲۶

 

  • ١. نهج‌البلاغه، ص۴۱۶؛ بحارالانوار، ج۲۹، ص۳۵۰ و ۶۲۲؛ ج۳۳، ص۴۷۳؛ ج۴۰، ص۳۴۰؛ شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید، ج۱۶، ص۲۰۸.
  • ٢. فتح‌الباری ابن‌حجر، ج۱۲، ص۶؛ عون‌المعبود عظیم‌آبادی، ج۸، ص۱۳۵. نیز ر.ک: شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید، ج۱۶، ص۲۱۴؛ فیض‌القدیر شرح الجامع‌الصغیر، ج۲، ص۱۶۶؛ تفسیر قرطبی، ج۱۱، ص۸۱؛ تفسیر ابن‌کثیر، ج۳، ص۱۱۷ و ۳۷۰.
  • ٣. شَیخَین.
  • ۴. سخن عمربن‌خطاب: ر.ک: بحارالانوار، ج۲۲، ص۴۷۳ و ۴۷۴؛ ج۲۵، ص۸۷؛ شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید، ج۲، ص۵۵؛ ج۶، ص۵۱؛ ج۱۱، ص۴۹؛ ج۱۲، ص۸۷.
  • ۵. حشر: ۷.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها