صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

مروان و استفاده از عایشه در جنگ جمل

یکی از ندانم‌کاری‌‏های بزرگان عامه این است که از سویی حق زهرا علیهاالسلام را ندادند، و از سوی دیگر با استفاده از عایشه، به حقوق دیگران اعم از مرد و زن تجاوز و او را دسیسۀ سیاست‏‌های خود کردند. با راه انداختن جنگ جمل و مقابله و مقاتله با علی علیه‌‏السلام، ام‌‏المؤمنین را کنیز خود کردند؛ تا به‌حدی که در بصره یک نفر بلند شد و جهت تهییج و تشویق مردم به جنگ، گفت: «عَلَیکُمْ أُمُّکمْ، فَإِنَّها صَلاتُکُمْ وَ صَوْمُکُمْ؛ مادرتان را دریابید، که او نماز و روزه شماست».١ و چنان مردم را تحریک کرد و تهییج نمود که در جنگ با علی علیه‌‏السلام شک و تردید نداشتند! همانند حقه‌بازی و تحریکی که معاویه و عمروعاص در جنگ صفین داشتند.

آری، آنان در فریب دادن استادند و ما نیز در فریب خوردن ماهریم. زنبور عسل غذای یک سال آیندۀ خود را تأمین می‏‌کند که هم خود و هم دیگران از آن استفاده می‏‌کنند؛ ولی انسان عاقل کاری می‌‏کند که به آیندۀ خود و دیگران ضرر می‌‏رساند!

مادر جان! اُم‏‌المؤمنین! چگونه حاضر شدی شانزده‌هزار نفر از اولاد خود را به کشتن دهی؟!
چقدر ما برای قبول باطل استعداد داریم و از قبول حق متنفر و گریزان هستیم؟! برای رهایی از فریب آنها باید به استادتر و عاقل‌‏تر از آنها پناه برد و غیر از حفظ خدا و اولیای مقرب او، هیچ حافظی نیست.

در محضر بهجت، ج۳، ص۹۶

 

  • ١. بحارالانوار، ج۳۲، ص۱۷۹؛ شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید، ج۱، ص۲۵۵؛ مناقب ابن‌شهر‌آشوب، ج۳، ص۱۵۹.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها