صفحه اصلی

در حال بارگیری...
احادیث

گزیده‌ای از اعمال ماه مبارک شعبان

سیدبن‌طاووس درباره این ماه می‌گوید: بدان ماه شعبان ماه عظیم‌الشأنی است و در آن شبی قرار دارد که خداوند متعال به‌سبب مولود آن شب، انوار اسلام و ایمان را نگاه داشته است. در شرف این ماه همین روایت کافی که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله آن را برای خود اختیار کرده و هرکه او را در این ماه به روزه‌داری یاری کند را دعا نموده است: «شَعْبَانَ شَهْرِي، رَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَعَانَنِي عَلَی شَهْرِي؛ شعبان ماه من است؛ خداوند بیامرزد کسی را که در این ماه، مرا یاری کند»۱

اعمال ماه شعبان:

۱. دو رکعت نماز [دورکعتی] در شب اول که در هر رکعت یک بار حمد و سی بار سوره توحید خوانده می‌شود.

۲. دوازده رکعت نماز [دورکعتی] در شب اول که در هر رکعت یک بار حمد و پانزده بار سوره توحید خوانده می‌شود.

۳. روزه در این ماه؛ هر مقدار که در توان شخص بود. به‌ویژه در روز نخست این ماه. در روایت است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله [جز رمضان] هیچ ماهی را کامل روزه نمی‌گرفت، مگر ماه شعبان را.

۴. دادن صدقه؛ در روایت است هر که در ماه شعبان صدقه‌ای بدهد، خدا آن را می‌پرورد تا در قیامت آن را که به‌‌اندازه کوه احد شده است، به او برگرداند.

۵. استغفار. در روایت است هرکه در شعبان هفتاد بار استغفار کند، خداوند گناهان او را می‌بخشد، اگرچه به تعداد ستارگان آسمان باشد. در روایتی دیگر آمده است در هر روز شعبان، هفتاد بار این استغفار را بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي‏ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ‏ الرَّحْمنُ الرَّحِيمُ‏ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ‏؛ آمرزش می طلبم از خدایی که معبودی جز او  نیست؛ او که زنده و پاینده، بخشنده و مهربان است و به سوی او باز می‌گردم».

۶. گفتن این ذکر در کل ماه شعبان به تعداد هزار بار: «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِيَّاهُ‏ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ‏ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ‏؛ معبودى جز خدا نيست، و جز او را نمی‌پرستيم درحالی‌كه عبادت را براى او خالص مى‌كنيم، اگرچه مشركان را خوش نيايد».

٧. خواندن صلوات شعبانیه در هنگام ظهر و اذان در هر روز.

 

  • ۱. اقبال‌الاعمال، ج۲، ص۶۸۳.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها