صفحه اصلی

در حال بارگیری...

تلاش در راه ترویج مرام و مسلک پدر

بنا نبود سیدالشهدا علیه‌السلام از راه خرق عادت و اعجاز پیروز شود، وگرنه یک نفر هم لازم نبود، خود حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام کافی بود.۱ امام‌ سجاد معصوم علیه‌السلام با آن حال [بیماری] برای ترویج از مرام و مسلک سیدالشهدا علیه‌السلام عصا و شمشیر به دست می‏‌گیرد.۲

رحمت واسعه، ص۶۵

 

  • ۱. امام‌ حسین علیه‌السلام خطاب به گروه جن که برای یاری آن حضرت آمده بودند، فرمود: «نَحْنُ وَ اللَّهِ أَقْدَرُ عَلَيْهِمْ مِنْكُمْ وَ لَكِنْ لِيَهْلِكَ مَنْ هَلَكَ عَنْ بَيِّنَةٍ وَ يَحْيَى‏ مَنْ حَيَّ عَنْ بَيِّنَةٍ؛ به خدا قسم ما بر آن‌ها نیرومندتر از شماییم؛ ولی باید هرکه هلاک می‌شود، از روی دلیل باشد و هرکه زنده می‌ماند، ازروی دلیل باشد»؛ لهوف، ص۶۸؛ تسلیة‌المجالس، ج٢، ص٢٣٣؛ بحارالانوار، ج۴۴، ص٣٣١.
  • ۲. «... فبکی علی بن الحسین بکاء شدیداً ثم قال لعمته زینب: یا عمتاه، علیّ بالسیف و العصا. فقال له ابوه: و ما تصنع بهما؟ فقال: اما العصا، فأتوکأ علیها و اما السیف، فأذب به بین یدی ابن رسول‌ الله صلی‌الله‌علیه‌وآله فإنه لاخیر فی الحیاة بعده. فمنعه الحسین من ذلک و ضمه الی صدره...؛ علی‌بن‌حسین علیهماالسلام به‌شدت گریست، سپس به عمه‌اش، زینب، گفت: عمه جان، شمشیر و عصای مرا بیاور. پدرش به او فرمود: با شمشیر و عصا چه می‌کنی؟ گفت: بر عصا تکیه می‌کنم و با شمشیر در پیش روی فرزند رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌جنگم و دفاع می‌کنم؛ چراکه هیچ خیری در زندگی پس از او نیست. حسین علیه‌السلام او را از این کار بازداشت و او را به آغوش گرفت»؛ معالی‌السبطین، ج۲، ص۲۳ و نیز نک: مقتل‌الحسین علیه‌السلام، خوارزمی، ج۲، ص۳۶؛ تسلیة‌المجالس، ج٢، ص۳۱۳؛ بحارالانوار، ج۴۵، ص۴۶؛ نفس‌المهموم، ص۳۱۷.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها