صفحه اصلی

در حال بارگیری...
در دیگر رسانه‌ها

کتابی معروف اما مهجور

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدی

اگر به ما خبر می‌دادند که در چین، کتابی وجود دارد که چنین کمالاتی را دارد و به زبان چینی است، و تمام صفات و کمالات قرآن را بدون بردن نام آن، به آن نسبت می‌دادند، مثلاً می‌گفتند از صفاتش این است که: «وَ لَوْ أَنَّ قُرْءَانًا سُیرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الأرْضُ أَوْ کلِّمَ بِهِ الْمَوْتَی؛ و اگر کتابی وجود داشته باشد که بتوان به‌وسیله آن کوه‌ها را سیر نمود و زمین را شکافت، و با مردگان سخن گفت، [همین کتاب است]».۱ و نیز به‌وسیله آن چنین کارهایی را می‌توان کرد که: «أُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَ الْأَبْرَصَ وَ أُحْيِ الْمَوْتى‏ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُنَبِّئُكُمْ بِما تَأْكُلُونَ وَ ما تَدَّخِرُونَ في‏ بُيُوتِكُم؛ نابینا و شخص مبتلا به مرض پیسی را به اذن خدا بهبودی می‌بخشم، مردگان را به‌وسیله آن، به اذن خدا زنده می‌کنم، و از آنچه می‌خورید و در خانه‌هایتان اندوخته می‌کنید، خبر می‌دهم»۲ و دیگر خصوصیات قرآن را بیان می‌کردند، می‌گفتیم سزاوار است همه کوچ کنیم تا در آنجا آن کتاب را درس بگیریم یا با خود بیاوریم، و این در حالی است که همان قرآن پیش ماست؛ لذا سزاوار است با گرسنگی و صبر بر خرده نان هم شده، آن را تحصیل و تدریس نماییم، و به معارف آن آگاهی پیدا کنیم، که: «لا تَفْنی عَجآئِبُهُ؛ شگفتی‌های موجود در آن پایان‌ناپذیر است».۳ نیز: «تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ؛ توضیح هر چیزی در آن موجود است».۴
مگر نمی‌بینید دولت‌های متمدن با اینکه به قرآن اعتقاد ندارند، درباره آن گفته‌اند: قرآن تنها کتابی است که حکیمی آن را نوشته است. قرآن‌هایی با هدیه ارزان در دسترس ماست، ولی ما از آن قدردانی نمی‌کنیم و مانند کسانی که آن را ندارند از محتوای آن بی‌خبریم. همچنین اهل‌بیت و عترت علیهم‌السلام را که عدیل۵ قرآن هستند، بلکه با قرآن یگانگی و اتحاد دارند، و اهانت به قرآن اهانت به آنهاست و بالعکس. هرکس به قرآن نزدیک باشد، به عترت مقرّب است، و بالعکس.

در محضر بهجت، ج۱، ص۱۷۴

*****

«حدیث ثقلین» از ادله اثبات غیبت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است؛ زیرا در آن حدیث می‌فرماید: «إِنَّهُما لَنْ یفْتَرِقَا؛ قرآن و عترت از هم جدا نمی‌شوند».۶ یعنی چه حاضر باشند یا غایب. اگر کسی این حدیث را تحقیق و معنای آن را تحصیل کند، مسئله غیبت خیلی برای او واضح خواهد بود؛ زیرا در غیر این صورت، لَزِمَ الْإِنْفِکاک بَینَ الْقُرْآنِ وَ الْعِتْرَةِ (لازمه آن، جدایی بین قرآن و عترت خواهد بود).

در محضر بهجت، ج۱، ص۶۹

 

  • ۱. رعد: ۳۱.
  • ۲. آل‌عمران: ۴۹.
  • ۳. نهج‌البلاغه عبده، ج۱، ص‌۵۵؛ احتجاج، ج۱، ص‌۳۹۰ و... از کلمات امیرالمؤمنان علی علیه‌السلام؛ و کنزالعمال، ج۱، ص‌۱۷۶؛ ج۱۶، ص‌۱۴۷ و ۱۴۸ از کلمات رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم.
  • ۴. نحل: ۸۹.
  • ۵. همتا، قرین.
  • ۶. اصل حدیث به این صورت از رسول اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نقل شده است: «إِنِّی تارِکٌ فِیکُمُ الثّقْلَیْن، أَحَدُهُمَا أَکبَرُ مِنَ الآخَرِ کتابَ اللهِ حَبْلٌ مَمْدُودٌ مِنَ السَّمَاءِ إِلَی الْأَرْضِ وَ عِتْرَتی اَهل‌بَیتی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ؛ من دو چیز سنگین و گران‌بها در میان شما به یادگار می‌گذارم که یکی از دیگری بزرگ‌تر است: یکی کتاب خدا، که ریسمانی است که از آسمان به سوی زمین کشیده شده است و دیگری بستگان و خاندانم. این دو هرگز از هم جدا نخواهند شد، تا اینکه در [کنار] حوض [کوثر] بر من وارد شوند. (مسند احمد، ج۳، ص۱۴. نیز ر.ک: مسند احمد، ج۳ ،۲۷ و ۵۹؛ مجمع‌الزوائد هیثمی، ج۹، ص۱۶۳؛ مسند ابن‌جعد، ص۳۹۷، منتخب مسند عبد‌بن‌حمید، ص۱۰۸؛ خصایص نسایی، ص۹۳؛ مسند ابی‌یعلی، ج۲، ص۲۹۷ و ۳۷۶؛ معجم صغیر طبرانی، ج۱، ص۱۳۱ و...).

دانلود فیلم / کتابی معروف اما مهجور

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها