صفحه اصلی

در حال بارگیری...
در دیگر رسانه‌ها

دردانۀ خداوند

«السَّلَامُ مِنَ اللَّه‏ عَلَیْکَ یَا ابَاعَبْدِالله»۱ (سلام خدا بر تو ‌ای اباعبدالله!) یعنی چه؟ این‌طور تعبیرات زیاد است؛ «سَلَامٌ عَلَى آلِ یَاسِین» (سلام بر آل یاسین). محل و مَحمل این عبارات چیست؟

یعنی مأذون هستم به اینکه «تحیّةالله»۲ و «سلام‌الله» را بدهم به اباعبدالله علیه‌السلام؛ [یعنی] می‌دانم خداوند راضی است که من تحیات او را بدهم به اباعبدالله علیه‌السلام؛ نه اینکه [تحیت و سلام خدا را] بدهم به خودم [و بعد] از جانب خودم تحیت کنم به اباعبدالله علیه‌السلام؛ نه‌خیر! اَظهَر۳ در این عبارت این است که «تحیةالله» به‌منزلۀ «هبةالله»۴ و به‌منزلۀ «مواهب‌الله» است [و] من مأذون هستم که مواهب الهیه را به مقربین درگاه خدا بدهم. پس باید یکی یکی موارد را نگاه کنیم ببینیم اظهر در محملش چیست.

 

  • ۱. تعبیر «السَّلَامُ مِنَ اللَّهِ عَلَيْكَ…» در زیارت امیرالمؤمنین علیه‌السلام است (كامل الزيارات، ص۴۴) و نزدیک به همین عبارت در زیارت سیدالشهدا علیه‌السلام به این صورت بیان شده: «السَّلَامُ مِنَ اللَّهِ وَ السَّلَامُ مِنْ مَلَائِكَتِهِ الْمُقَرَّبِينَ وَ أَنْبِيَائِهِ الْمُرْسَلِينَ وَ عِبَادِهِ الصَّالِحِينَ وَ جَمِيعِ أَهْلِ طَاعَتِهِ مِنْ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ ...؛ سلام از جانب خدا و سلام از جانب فرشتگان مقرّبش و انبیای مرسل او و بندگان صالحش و تمامی اهل طاعتش از اهل آسمان‌ها و زمین‌ها بر اباعبدالله‌، حسین‌بن‌علی و رحمت خدا و برکاتش بر او باد...»؛ اقبال‌الاعمال، ج‏۲، ص۷۱۳.
  • ۲. درودهای خداوند.
  • ۳. ظاهرتر، آشکارتر.
  • ۴. هدیۀ الهی.

دانلود فیلم / دردانۀ خداوند

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها