صفحه اصلی

در حال بارگیری...
فیلم و صوت

سلام خدا بر تو ‌ای اباعبدالله

معنای سلام خدا در زیارات امامان علیهم‌السلام

«السَّلَامُ مِنَ اللَّه‏ عَلَیْکَ یَا ابَاعَبْدِالله»۱ (سلام خدا بر تو ‌ای اباعبدالله!) یعنی چه؟ این‌طور تعبیرات زیاد است؛ «سَلَامٌ عَلَى آلِ یَاسِین» (سلام بر آل یاسین). محل و مَحمل این عبارات چیست؟

یعنی مأذون هستم به اینکه «تحیّةالله» و «سلام‌الله» را بدهم به اباعبدالله علیه‌السلام؛ [یعنی] می‌دانم خداوند راضی است که من تحیات او را بدهم به اباعبدالله علیه‌السلام؛ نه اینکه [تحیت و سلام خدا را] بدهم به خودم و بعد، از جانب خودم تحیت کنم به اباعبدالله علیه‌السلام؛ نه‌خیر! اَظهَر در این عبارت این است که «تحیةالله» به‌منزلۀ «هبةالله» (هدیۀ الهی) و به‌منزلۀ «مواهب‌الله» است. من مأذون هستم که مواهب الهیه را به مقربین درگاه خدا بدهم. پس باید یک یکی موارد را نگاه کنیم ببینیم اظهر در محملش چیست؟

 

  • ۱. تعبیر «السَّلَامُ مِنَ اللَّهِ عَلَيْكَ…» در زیارت امیرالمؤمنین علیه‌السلام است (كامل الزيارات، ص۴۴) و نزدیک به همین عبارت در زیارت سیدالشهدا علیه‌السلام به این صورت بیان شده: «السَّلَامُ مِنَ اللَّهِ وَ السَّلَامُ مِنْ مَلَائِكَتِهِ الْمُقَرَّبِينَ وَ أَنْبِيَائِهِ الْمُرْسَلِينَ وَ عِبَادِهِ الصَّالِحِينَ وَ جَمِيعِ أَهْلِ طَاعَتِهِ مِنْ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ ...؛ سلام از جانب خدا و سلام از جانب فرشتگان مقرّبش و انبیای مرسل او و بندگان صالحش و تمامی اهل طاعتش از اهل آسمان‌ها و زمین‌ها بر اباعبدالله‌، حسین‌بن‌علی و رحمت خدا و برکاتش بر او باد...»؛ اقبال‌الاعمال، ج‏۲، ص۷۱۳.

دانلود فیلم / سلام خدا بر تو ‌ای اباعبدالله

دانلود صوت / سلام خدا بر تو ‌ای اباعبدالله

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها