صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

اهمیت زیارت مقابر علما

در نجف اشرف، عظمت فوق‌العاده حضرت امیر علیه‌السلام موجب غفلت عده‌ای، از مقابر شریفه علما می‌شد، اگرچه ما به زیارت آنها محتاجیم، نه آنها به ما؛ زیرا آنها کارشان را کردند. سلام و خواندن فاتحه برای آنها، برای خود ما نفع دارد. در کربلا دو برادر سید رضی و سید مرتضی علم‌الهدی رحمهمااللّه نزدیک جدشان ابراهیم مجاب در رواق حسینی علیه‌السلام دفن شده‌اند. نقل شده که اطراف قبر مرحوم شریف‌العلما رحمه‌اللّه را در کربلا، آقا سید محسن حکیم رحمه‌اللّه آباد نمودند.

چه   می‌شود   گفت   به   کسانی   که   برای   دین   و   عالمان   دینی   ارزش   قائل نیستند و می‌خواستند مابین‌الحرمَین خیابان بکشند؛ که مرحوم آقا سید ابوالحسن اصفهانی یا حاج آقا حسین قمی رحمه‌اللّه مانع شدند، ولی بعد از فوت آنها شروع به خراب‌کردن آنها نمودند.

چه می‌شود گفت به کسانی که برای دین و عالمان دینی ارزش قائل نیستند و می‌خواستند مابین‌الحرمَین۱ خیابان بکشند؛ که مرحوم آقا سید ابوالحسن اصفهانی یا حاج آقا حسین قمی رحمه‌اللّه مانع شدند، ولی بعد از فوت آنها شروع به خراب‌کردن آنها نمودند. وجود علما نافع است و مانع از خرابی آثار دینی و قبور علما می‌شود.

در روسیه قبر لنین ملعون در محله‌ای قرار دارد، آیا ممکن است در مسیر آن خیابان بکشند و آن را خراب کنند؟! هرگز نمی‌کنند، چون سیاستشان در بقای این قبر است. چنان‌که شعار سیاسی و استقلال و بقای حکومت برخی از فرقه‌ها بر خراب‌کردن قبور بزرگان ائمه بقیع علیهم‌السلام بوده و هست. آثار دینی بسیار از قبیل مدارس، مساجد، معاهد و ظواهر دینی در بعضی شهرها بود، عده‌ای مسلح راهزن می‌آمدند و سر راه قافله‌ها را می‌گرفتند و از هر نفر چند لیره می‌گرفتند و برای رئیسشان می‌بردند؛ رئیس آنها هم خُمس یا مقدار دیگری از آن را برمی‌داشت و بقیه را به خودشان برمی‌گرداند! یک مشت دزد با این سابقه کار که هادم‌الحرمین هستند، خود را خادم‌الحرمین می‌دانند!

در محضر بهجت، ج۱، ص۲۵۰

 

  • ۱. حرم امام حسین و حضرت اباالفضل علیهماالسلام .

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها