صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

پیامدهای مسامحه در استهلال

در اثر اهمال در رؤیت ماه، چه خیراتی از ما فوت می‌شود، و چه محرومیت‌ها که نصیب ما می‌گردد! نظیر شب قدر و شب نیمه شعبان و… و نیز چه اعمال مخصوصه‌ای از این شب‌ها که از دست می‌رود. بی‌خود نبود که فرمود: «لا وَفّقَکمُ الله‏ُ لِفِطْرٍ وَ لا أَضْحی! خداوند شما را به دو عید فطر و قربان موفق نگرداند!».۱
در استهلال بعضی از ماه‌ها بسیار مسامحه می‌شود. اگر اهمیت داده می‌شد، در خیلی از موارد استهلال ماه‌های سابق برای ماه‌های بعد به درد می‌خورد.

در محضر بهجت، ج۲، ص۱۱۶
 
  • ۱. از امام صادق علیه‌السلام نقل است که فرمودند: لَمَّا قُتِلَ الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيٍّ علیه‌السلام أَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مَلَكاً فَنَادَى أَيَّتُهَا الْأُمَّةُ الظَّالِمَةُ الْقَاتِلَةُ عِتْرَةَ نَبِيِّهَا لَا وَفَّقَكُمُ اللَّهُ تَعَالَى لِصَوْمٍ و لا اضحی؛ همین که حسین‌بن‌علی به شهادت رسید خداوند متعال امر کرد فشته‌ای در آسمان ندا دهد ای امت ظالم و قاتل عترت نبی خدا خداوند شما را به دو عید فطر و قربان موفق نگرداند!»؛ من لایحضره الفقیه، ج۲، ص۸۹؛ بحارالانوار، ج۴۵، ص۲۱۸؛ علل الشرائع، ج۲، ص۳۸۹؛ وسائل الشیعة، ج۱۰، ص۱۰، ص۲۶۵ و ۲۹۶. آیت‌الله بهجت قدس‌سره در جای دیگری می‌فرماید: «راه احتیاط برای شیعیان باز است، ولی با احتیاط فطر و اضحی درست نمی‌شود».

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها