صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

خباثت معاویه

واقعاً، حضرت رسول صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم در مدرسه قرآن، چه رجالی را بر له حق تربیت نموده است! نظیر سلمان، ابی‌ذر و عمار... و چه رجالی از آن مدرسه بیرون آمدند که علیهِ حق بودند، مانند معاویه، عمرو عاص و...

علمای بزرگ اهل تسنن مانند حاکم حسکانی با معاویه خوب نیستند، ولی هنوز بسیاری از مسلمانان می‌گویند: حق با او بود و کار خوبی کرد!

معاویه در نامه‌ای به حضرت امیر علیه‌السلام نوشت: چرا این‌قدر خود را به پیغمبر اکرم صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم و دیگر انبیا علیهم‌السلام نسبت می‌دهی؟ «إِنَّما کانَ محمّد رَسُولاً مِنَ الرُّسُلِ إِلَی النّاسِ کآفَّةً فَبَلَّغَ رِسالاتِ رَبِّهِ، لایمْلِک شَیئاً غَیرَهُ؛ او تنها پیکی همانند دیگر فرستادگان خدا به سوی عموم مردم بود، و هیچ‌چیز دیگر غیر از این برای او نیست»؛۱ یعنی نعوذباللّه! پیغمبر صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم هیچ شأن و مقامی نداشته و فقط یک پستچی و نامه‌رسان بوده است!

معاویه چنان خبیث بود که شخصی مثل مغیرة‌بن‌شعبه که حضرت امام حسن علیه‌السلام به او فرمود: «أَنْتَ ضَرَبْتَ فاطِمَةَ بِنْتَ رَسولِ اللّه صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم حَتّی أَدْمَیتَها و أَلْقَتْ ما فی بَطْنِها!؛ تو بودی که مادرم فاطمه دختر رسول‌خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم را زدی به‌حدی که خون از بدن او جاری شد و فرزندش را سقط نمود»۲ درباره معاویه می‌گوید: «جِئْتُ مِنْ عِنْدِ أَخْبَثِ النّاسِ!؛ از نزد خبیث ترین کس می‌آیم».۳
علمای بزرگ اهل تسنن مانند حاکم حسکانی با معاویه خوب نیستند، ولی هنوز بسیاری از مسلمانان می‌گویند: حق با او بود و کار خوبی کرد!

در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۵۷
 
  • ۱. ر.ک: بحار الانوار، ج۳۳، ص۱۳۸؛ الغارات، ج۱، ص۱۲۱.
  • ۲. بحار الانوار، ج۴۳، ص۱۹۷؛ ج۴۴، ص۸۱. نیز ر.ک: احتجاج، ج۱، ص۲۸۷.
  • ۳. بحار الانوار، ج۳۳، ص۱۶۹؛ کشف الغمّة، ج۱، ص۴۱۸؛ کشف الیقین، ص۴۷۴.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها