صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

این رافضی را از مجلس بیرون کنید!

عایشه از دفن جنازه حضرت مجتبی علیه‌السلام نزد ضریح پیغمبر صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم منع نمود و به مروان دستور داد جنازه آن حضرت را تیرباران کنند.
مؤمن طاق در احتجاج خود با ابوحنیفه به وی گفت: چگونه عایشه و حفصه پدران خود را نزد ضریح پیغمبر صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم دفن نمودند، ولی اجازه ندادند امام مجتبی علیه‌السلام در آنجا دفن گردد؟ ابوحنیفه در جواب گفت: آنجا جزو مهریه عایشه بود. مؤمن طاق گفت: پیامبراکرم صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم مهریه همسران خود را در حال حیات داده بود. ابوحنیفه گفت: «نَحُّوهُ عَنّی، فَإِنَّهُ رافِضِی خَبیثٌ؛ این شخص را از مجلس بیرون کنید، زیرا او رافضی (شیعه) پلیدی است».۱

در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۵۵
 
  • ۱. مناظره یادشده، میان فضّال‌بن‌حسن‌بن‌فضّال کوفی با ابوحنیفه درباره افضلیت امیرمؤمنان علیه‌السلام بر ابوبکر و عمر مطرح شده است. و این بحث سرانجام به آنجا کشید که فضال از ابوحنیفه پرسید: چرا عایشه و حفصه از رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم ارث می‌برند، ولی دخترش فاطمه زهرا علیهاالسّلام از آن بزرگوار ارث نمی‌برد؟ و ابوحنیفه جمله موجود در متن را گفت. برای اطلاع از تفصیل این مناظره، ر.ک: بحارالانوار، ج۴۷، ص۴۰۰؛ احتجاج، ج۲، ص۳۸۰.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها