صفحه اصلی

در حال بارگیری...
پرسش‌ها و پاسخ‌ها

بهترین ذکر بعد از نمازها

س. شیخنا الجلیل، أطلب من سماحتکم أن تبیّنوا ما هو أفضل ذکر أو عمل یعمله الإنسان بعد صلاة الصبح و أیضاً بالنسبة إلی صلاة الظهر والعصر والمغرب والعشاء؟ ونسأل من الله تعالی سبحانه و تعالی أن یجعلکم ذخراً للإسلام و المسلمین.

ج. باسمه‌تعالی، جمیع ما کان من التعقیبات المأثورة فی کتب الأدعیة المعروفة المعتبرة ما کانت مشترکة و ما کانت مختصة ببعض الفرائض مفصلاتها و مختصراتها بحسب الإمکانات للمصلی وسعة وقته و ضیقه؛ فالأفضل ما هو الثابت الصحیح و بعده ما أتی به برجاء المطلوبیة و فی الصحیح ما کان حضور القلب فیه أقوی و ما هو الأنسب بحال المصلی و حوائجه الخاصة.

ترجمه

سؤال: استاد بزرگوار ما! از محضر شما تقاضامندم که بیان بفرمائید که بهترین ذکر یا عملی که انسان بعد از نماز صبح و نیز نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا انجام می‌دهد، چیست؟

جواب: تمامی آنچه که از تعقیبات در کتاب‌های معروف و معتبر ذکر شده، چه تعقیبات مشترک و چه تعقیبات مخصوص به هر نماز واجب، چه به‌صورت مفصّل و چه به‌صورت مختصر، [نمازگزار می‌تواند] با درنظر گرفتن گنجایش وقت، آنها را بجا آورد.
پس برترین آن، صحیح و ثابتِ از آنهاست؛ و غیر آن را به امید مطلوب بودن بجا می‌آورد و در میان ادعیۀ صحیح، آنهایی را انتخاب کند که هرچه که حضور قلب در آن بیشتر باشد یا با حال نمازگزار و نیازهای ویژۀ او سازگاری بیشتری داشته باشد.

به‌سوی محبوب،‌ص۶۴

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها