صفحه اصلی

در حال بارگیری...
اخبار

هشتمین مراسم بزرگداشت آیت‌الله بهجت قدس‌سره برگزار شد

پنج‌شنبه ۲۸بهمن۱۳۹۵

هشتمین مراسم بزرگ‌داشت حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره هم‌زمان با ایام شهادت صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها، در مدرسه علمیه حقانی با حضور علما، فضلا، طلاب و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

در این مراسم پس از قرائت قرآن، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری دام‌عزه به سخنرانی درباره شخصیت حضرت آیت‌الله بهجت پرداختند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری دام‌عزه بیان داشت: از معارف نورانی اهل‌بیت علیهم‌السلام و همچنین از کتاب الهی از قرآن مجید استفاده می‌شود که بین ما و خداوند متعال حجاب‌هایی است که باید این حجاب‌ها برداشته بشود. گرچه خدای متعال محجوب نیست، او حجاب ندارد؛ ولی ما در حجابیم گرچه خدای متعال به ما نزدیک است. این فاصله باید برداشته بشود، این حجاب‌ها باید برداشته بشود. فرصت برداشته شدن این حجاب هم فرصت دنیاست و اگر کسی در این دنیا نتواند حجاب بین خودش و خدای متعال را بردارد، «كَلاَّ إِنَّهُمْ عَنْ رَبِّهِمْ يَوْمَئِذٍ لَمَحْجُوبُونَ» و «وَ مَنْ كانَ في‏ هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبيلاً».

مراسم حقانی۹۵_۲

 

ایشان با اشاره به آیه «قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَني‏ أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصيرًا. قالَ كَذلِكَ أَتَتْكَ آياتُنا فَنَسيتَها وَ كَذلِكَ الْيَوْمَ تُنْسى‏» فرمودند: در روایت است که ما امام را به سراغ شما فرستادیم، شما از امام روی برگرداندید و فراموش کردید، امروز هم به شما بی‌توجهی می‌شود. کسی اگر از توجه امام محروم شد، می‌شود اعمی.

امام، عین‌الله‌الناظره است و اگر امام روی از کسی برگرداند، او کوردل و کورظاهر می‌شود و اگر امام به کسی توجه کرد، توجه امام به انسان دیده‌های دل انسان را باز می‌کند و به اندازه‌ای که توجه امام به انسان افزایش پیدا بکند، حدّت و نورانیت چشم دل انسان افزایش پیدا می‌کند. «انر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک».

حجت‌الاسلام‌والمسلمین در ادامه افزود: ممکن است مؤمن تا مؤمنِ کامل نشده است، بعضی صفات ظلمانی ـ خدای نکرده ـ در او باشد. یعنی صفات شیطان، صفات جهل هم در قلب او پیدا بشود. ولی آخر کار این مؤمن تطهیر می‌شود و پاک می‌شود و از وادی ظلمات عبور می‌کند. چگونه؟ با تطهیری که اهل‌بیت علیهم‌السلام و با تطهیری که وجود مقدس فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها می‌کنند.

مراسم حقانی۹۵_۱

 

سیر در مقامات نور از ورود به بیت‌النور آغاز می‌شود. خدای متعال آن چراغ هدایت را در نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) متمثل کرده است، بعد آن را در مشکات حضرت در کائنات تجلی داده است و بعد «في‏ بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَر» ظهور پیدا کرده است که همه خانه‌های انبیا در این عالم از این بیوت هستند. خانه‌ها سقف دارند. خانه‌هایی که رفعت دارند و به آنها  اجازه داده شده که مرتفع باشند، به تعبیر روایت سقف ندارند و سقفش عرش است. ورود به وادی نور از اینجا شروع می‌شود. اگر کسی وارد به بیت‌النور امام شد در این عالم وارد وادی نور شده است. علامتش هم این است که می‌شود «رِجالٌ لا تُلْهيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ وَ إيتاءِ الزَّكاةِ». می شود از آن رجالی که هیچ‌چیز او را از یاد خدا غافل نمی‌کند. مدرسه‌اش هم مسجد است، بازارش هم مسجد است،‌ کتابخانه‌اش هم مسجد است. تجارت‌خانه‌اش هم مسجد است.

ایشان در ادامه افزودند: مؤمن اگر مؤمن حقیقی شد، قلبش مشکات نور امام است. یکی از چراغ‌دان‌هایی که نور امام در آن جلوه می‌کند و می‌شود مشکات نور امام، مؤمن است. اگر کسی به اینجا رسید بقیه باید به‌دنبال او حرکت کند. می‌شود چراغ، می‌شود حلقه اتصال و می‌شود آن کسی که عالِم به علوم اهل‌بیت است و می‌شود آن کسی که دست مردم را می‌گیرد و به امام می‌رساند. می‌شود کسی که خودش جلوه‌ای از مقام محمود امام در او می‌آید و دست مردم را می‌گیرد به خدا نزدیک می‌کند. قلوب را به سمت خدا هدایت می‌کند. این آدم راه رفتنش و نفس کشیدنش برای مردم برکت است. من احساسم این بود که مرحوم آیت‌الله‌العظمی بهجت، از همان کسانی بودند که به سرچشمه رسیده بودند و سیر کرده بودند.

مراسم حقانی۹۵_۴

 

ان‌شاءالله چراغی که ایشان پیش‌روی ما روشن کردند و برکات وجودی ایشان، هر روز به عنایت امام زمان، روشن‌تر و روزافزون و شفاف‌تر و کامل‌تر باشد. ان‌شاءالله بتوانیم از برکت راه ایشان، نفس ایشان، چراغی که روشن کردند برخوردار بشویم. الحمدلله ایشان از آن وجودهای نورانی هستند که باقیات‌الصالحات داشتند. یک‌جوری می‌فرمودند دنبال باقیات‌الصالحات باشید، دل آدم می‌لرزید و خود ایشان از این دسته بودند.

 

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها