صفحه اصلی

در حال بارگیری...
اخبار

هفتمین مراسم یادبود حضرت آیت‌الله بهجت (ره) در مدرسۀ حقانی برگزار شد

پس از گذشت هفت سال از ارتحال ملکوتی حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره، جمعی از شاگردان و ارادتمندان به آیت‌الله بهجت قدس‌سره هر ساله، مراسم یادبودی در سالروز قمری درگذشت این عالم ربانی، که مصادف با ایام عزاداری حضرت صدیقۀ کبرا سلام‌الله‌علیها است، برگزار می‌کنند.

بسم الله
پس از گذشت هفت سال از ارتحال ملکوتی حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره، جمعی از شاگردان و ارادتمندان به آیت‌الله بهجت قدس‌سره هر ساله، مراسم یادبودی در سالروز قمری درگذشت این عالم ربانی، که مصادف با ایام عزاداری حضرت صدیقۀ کبرا سلام‌الله‌علیها است، برگزار می‌کنند و در عزای شهادت حضرت زهرای اطهر سلام‌الله‌علیها به سوگ می‌نشینند. این مراسم در مدرسه علمیه حقانی، واقع در قم مقدسه برگزار می‌شود.

امسال نیز این مراسم با شکوه، با حضور بیت معظّم آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره، و شاگردان و علاقه‌مندان به ایشان برگزار شد. در ابتدای این مراسم، نثار روح ملکوتی حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره به قرائت قرآن پرداخته شد و سپس حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی میرباقری دامت‌توفیقاته به سخنرانی پرداخت و روضه‌خوانی مداح اهل‌بیت حاج محمد خرم‌فر زید‌عزه نیز پایان‌بخش مجلس بود.

 

عکس مراسم سالگرد حقانی۹۴-۱

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری در ابتدای سخنان خود، به این روایت از امام باقر علیه‌السلام اشاره کردند: «يَمُصُّونَ الثِّمَادَ وَ يَدَعُونَ النَّهَرَ الْعَظِيمَ قِيلَ لَهُ وَ مَنِ النَّهَرُ الْعَظِيمُ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی‌الله‌علیه‌وآله وَ إِنَّهُ وَ الْعِلْمُ الَّذِي آتَاهُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ صلی‌الله‌علیه‌وآله سُنَنَ النَّبِيِّينَ مِنْ آدَمَ هَلُمَّ جَرّاً إِلَى مُحَمَّدٍ قِيلَ لَهُ وَ مَا تِلْكَ السُّنَنُ قَالَ عِلْمُ النَّبِيِّينَ بِأَسْرِهِ إِنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ ص عِلْمَ النَّبِيِّينَ بِأَسْرِهِ وَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَيَّرَ ذَلِكَ كُلَّهُ عِنْدَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه‌السلام فَقَالَ لَهُ الرَّجُلُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ صلی‌الله‌علیه‌وآله فَأَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ أَعْلَمُ أَوْ بَعْضُ النَّبِيِّينَ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ علیه‌السلام اسْمَعُوا مَا نَقُولُ إِنَّ اللَّهَ يَفْتَحُ مَسَامِعَ مَنْ يَشَاءُ إِنِّي حَدَّثْتُ أَنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ صلی‌الله‌علیه‌وآله عِلْمَ النَّبِيِّينَ وَ أَنَّهُ جَعَلَ ذَلِكَ كُلَّهُ عِنْدَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ هُوَ يَسْأَلُنِي هُوَ أَعْلَمُ أَمْ بَعْضُ النَّبِيِّينَ؛ امام باقر علیه‌السلام می‌فرمود: (اين مردم) نم را می‌مكند و نهر بزرگ را از دست می‌نهند، به او عرض شد: نهر بزرگ كدام است؟ فرمود: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله و علمى كه خدا به او داده است، خداى عز و جل سنت پيغمبران را از آدم علیه‌السلام تا محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله براى آن حضرت گرد آورد، به او عرض شد: اين سنت‌‏ها چه بود؟ فرمود: علم و دانش همه پيغمبران يك‌جا، و رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله آن را به على علیه‌السلام منتقل كرد، مردى به او گفت: يا ابن رسول اللَّه، امير المؤمنين علیه‌السلام داناتر بود يا يكى از پيغمبران؟ امام باقر علیه‌السلام فرمود: بشنويد اين مرد چه مى‏‌گويد، خدا گوش هر كه را خواهد باز كند، من به او گفتم كه: خدا علم همه پيغمبران را براى محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله جمع‏ كرد و او هم همه را نزد على علیه‌السلام جمع كرد و به او تحويل داد و او باز هم از من مى‏‌پرسد، على داناتر است يا يكى از پيغمبران؟!». و در ادامه نیز به شرح این حدیث پرداختند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری در ادامه، به روایات علم امام و ولایت حضرات معصومین علیهم‌السلام اشاره کردند و گفتند: بنا به روایات، هر کس این قدم‌ها را بردارد: خلع مالکیت از خود کند و به‌دنبال اصلاح نفس باشد و برتری جویی نکند ولایت، علم و برکات ائمه علیهم‌السلام به او می‌رسد و ائمه به آنها عطا می‌کند. هر کس سه قدم بردارد به این مقام می‌رسد: من علم لِله، و عمل لِله و تعلم لِله، دعی فی السموات عظیما.

 

عکس مراسم سالگرد حقانی۹۴-۲

 

ایشان در ادامه افزودند: تمام مقدماتی که از روایات معصومین علیهم‌السلام عرض کردم برای این بود که شاید بتوانم از کلام معصوم، آیت‌الله بهجت رحمه‌الله را معرفی بکنم. آنچه من درباره ایشان می‌فهمم این است که ایشان عبد مُمتحنی است که هم باب معارف ائمه و هم باب معرفت ائمه علیهم‌السلام به روی ایشان گشوده شده بود. ایشان دائم در تمام زندگی خود، غرق در دریای معارف و معرفت ائمه علیهم‌السلام هستند و لحظه‌ای جدایی و توجه به خود در ایشان دیده نشد. ایشان دائم در حضور در محضر ائمه علیهم‌السلام بودند آن هم حضور خاضعانه؛ «ادْخُلُوا الْبابَ سُجَّداً وَ قُولُوا حِطَّة».

 

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها