صفحه اصلی

در حال بارگیری...
پرسش و پاسخ

محبت اهل‌بیت علیهم السلام اعظم طاعات و عبادات

سؤال: روایاتی در کافی مذکور است که مفاد آنها این است که «محبت اهل‌بیت علیهم‌السلام بدون عمل و بندگی مفید نیست، و خداوند با کسی خویشی ندارد و میزان در قرب و بُعد و ثواب و عقاب، طاعت و معصیت خداست»،١ این روایات را چگونه تفسیر می‌فرمایید؟

جواب: دیدن یک روایت بدون ادله دیگر، نظیر تنها به قاضی رفتن است، محبت و ولایت اهل‌بیت علیهم‌السلام خود، یک عمل است و واجب، بلکه از اعظم طاعات و واجبات است، به‌حدی که فرموده‌اند: «لَمْ ینادَ بِشَیءٍ کما [ما] نُودِی بِالوَلایةِ؛ به هیچ‌چیز، همانند ولایت فرا خوانده نشده است».٢

البته نماز، روزه، زکات و حج هم واجب است و محبت هرقدر رتبه‌اش بیشتر باشد، اثر آن در اعمال دیگر بیشتر خواهد بود. در قرآن شریف می‌فرماید: «إِلا الْمَوَدةَ فِی الْقُرْبَی؛ به‌جز مودت نزدیکان [من]».٣

اگر چیز دیگری غیر از مودت اهل‌بیت علیهم‌السلام برای مردم نافع‌تر بود، بیان می‌شد. البته ما متأسفانه به آنها محبت داریم، اما در راه و مکتب آنها نیستیم، لذا مثل آنها نماز نمی‌خوانیم و مثل آنها حج به‌جا نمی‌آوریم و... .

در محضر بهجت، ج۱، ص ۲۹۵
  • ١. کافی، ج۲، ص۷۴، روایت ۳؛ ج۸، ص۱۱. نیز ر.ک: کافی، ج۲، ص۳۰۰؛ وسائل‌الشیعه، ج۱، ص۹۳؛ بحارالانوار، ج۲، ص۲۹؛ ج۶۸، ص۱۷۹؛ ج۶۹، ص۲۲۵؛ امالی طوسی، ص۳۷۰.
  • ٢. کافی، ج۲، ص۱۸ و ۲۱؛ وسائل‌الشیعه، ج۱، ص۱۷؛ بحارالانوار، ج۶۵، ص۳۲۹ و ۳۳۲.
  • ٣. شوری: ۲۳.

افزودن دیدگاه جدید

سؤالات و نظراتی که نیاز به پاسخ از طرف مرکز دارد را از طریق ایمیل به info@bahjat.ir ارسال فرمایید.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها