صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

مقامات والای اهل‌بیت علیهم‌السلام

بنده این روایت را که در مقام ائمه علیهم‌السلام نقل شده است که می‌فرماید: «نَزِّلوُنا عَنِ الرُّبوُبِیةِ وَ قُولُوا فینا ما شِئْتُمْ؛ ما را از مقام ربوبیت و پروردگاری تنزل دهید و به‌جز آن، درباره ما هرچه می‌خواهید، بگویید» در جوامع حدیثی ندیده‌ام، ولی مفاد آن قطعاً از ائمه علیهم‌السلام وارد شده است و بسیار دیده‌ام؛١ مانند اینکه می‌فرماید: «لا فَرْقَ بَینِک وَ بَینَها إِلاّ أنَّهُمْ عِبادُک وَ خَلْقک؛ فرقی میان تو و والیان امرت نیست، جز آنکه آنان بنده و آفریده تو هستند».

سؤال: آیا از آنجا که اهل‌بیت علیهم‌السلام مثلاً مقام نبوت را نداشته‌اند، حدیثِ «نَزِّلُونا...» در خیلی از جاها تخصیص نمی‌خورد؟

جواب: این عبارت را برای چهارده معصوم علیهم‌السلام به نحو مجموع من‌حیث‌المجموع فرموده‌اند؛ نه برای هر کدام به‌صورت جداگانه.

در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۹۶

 

  • ١. این حدیث با اندک تفاوت به این صورت: «إِجْعَلُونا مَخْلوقینَ وَ قُولُوا فینا ما شِئْتُم؛ فَلَنْ تَبْلُغُوا؛ ما را آفریدۀ خدا به‌شمار آورید و هرچه می‌خواهید درباره ما، بگویید. بااین‌حال، باز به مقام ما نخواهید رسید». در بحارالانوار، ج۲۵، ص۲۷۹، همچنین مشابه آن در بحارالانوار، ج۲۵، ص۲۸۳ و ۲۸۹؛ ج۴۷، ص۶۸ و ۱۴۸. بصائرالدرجات، ص۲۴۱، خرائج، ج۲، ص۷۳۵؛ کشف‌الغمة، ج۲، ص۱۹۷. همچنین به عبارت دیگر در احتجاج، ج۲، ص۴۳۸؛ بحارالانوار، ج۲۵، ص۲۷۳. باز به عبارت دیگر در بحارالانوار، ج۲۵، ص۳۴۷؛ ج۲۶، ص۵؛ تفسیر امام حسن عسکری علیه‌السلام ص۵۰ آمده است.

افزودن دیدگاه جدید

سؤالات و نظراتی که نیاز به پاسخ از طرف مرکز دارد را از طریق ایمیل به info@bahjat.ir ارسال فرمایید.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها