صفحه اصلی

در حال بارگیری...
بیانات

خدا می‌داند آن‌ها چه می‌دیدند!

حضرت سیدالشهدا† با اختیار خود، آن‌همه مصائب و شهادت و اسارت اهل‌وعیال خود را تحمل نمود؛ زیرا پیوسته و حتی در روز عاشورا بر آن حضرت عرضه می‌‏شد که یا نصر و پیروزی را انتخاب کنند یا لقاءالله‏ و معاهده و پیمانی را که با خدا بسته است‌؛ ولی ایشان با اختیار خود آن مقامات عالیه را انتخاب کردند.١

خدا می‏‌داند که آن‌ها چه می‏‌دیدند! حضرت قاسم† راجع به مرگ می‏‌گوید: «اَحْلی مِنَ الْعَسَلِ»٢ (شیرین‏تر از عسل است). آیا این تعبیر شوخی است؟!

ما نمی‌‏توانیم درجات و مقامات آن‌ها را تعقل و درک کنیم که چه خبر بوده و چه درک می‏‌کردند و چه می‏‌دیدند، همین‌قدر نقل شده که امام‌ حسین† مقامات اخروی آن‌ها را به آنان نشان داد.٣

رحمت واسعه، ص۶۲

 

  • ١. امام‌ صادق†: «سَمِعْتُ أَبِي يَقُولُ: لَمَّا الْتَقَى الْحُسَيْنُ† وَ عُمَرُ بْنُ سَعْدٍ لَعَنَهُ اللَّهُ وَ قَامَتِ الْحَرْبُ أَنْزَلَ اللَّهُ تَعَالَى‏ النَّصْرَ حَتَّى رَفْرَفَ عَلَى رَأْسِ الْحُسَيْنِ† ثُمَّ خُيِّرَ بَيْنَ النَّصْرِ عَلَى أَعْدَائِهِ وَ بَيْنَ لِقَاءِ اللَّهِ فَاخْتَارَ لِقَاءَ اللَّهِ؛ از پدرم شنیدم هنگامی که حسین† و عمربن‌سعد(لعنه‌الله) با هم روبه‌رو شدند و جنگ درگرفت، خدای ـ‌تعالی‌ـ نصرتش را تا بالای سر حسین† فرو فرستاد. سپس بین پیروزی بر دشمنان و لقای خداوند مخیر شد و لقاءالله را برگزید»؛ لهوف، ص١٠١؛ بحارالانوار، ج۴۵، ص١٢ و نیز نک: لهوف، ص۶٨تا‌۶٩.
  • ٢. الهدایة‌الکبری، ص٢٠۴؛ مدینة‌المعاجز، ج۴، ص٢١۵؛ نفس‌المهموم، ص٢٠٨
  • ٣. پس از آنکه یاران خاص امام‌ حسین† در شب عاشورا وفاداری خود را به آن حضرت نشان دادند، امام† به آن‌ها فرمود: «ارْفَعُوا رُءُوسَكُمْ وَ انْظُرُوا؛ سرهایتان را بالا بگیرید و نگاه کنید». آنان جایگاه‌ها و منزل‌های خود در بهشت را می‌دیدند و امام† به آنان می‌فرمود: «هَذَا مَنْزِلُكَ يَا فُلَانُ وَ هَذَا قَصْرُكَ يَا فُلَانُ وَ هَذِهِ دَرَجَتُكَ يَا فُلَانُ؛ فلانی، این منزل توست. فلانی، این قصر توست. فلانی، این درجۀ توست». «فَكَانَ الرَّجُلُ يَسْتَقْبِلُ الرِّمَاحَ وَ السُّيُوفَ بِصَدْرِهِ وَ وَجْهِهِ لِيَصِلَ إِلَى مَنْزِلِهِ مِنَ الْجَنَّة؛ و آن مرد با سینه و صورتش به استقبال نیزه‌ها و شمشیرها می‌رفت تا به منزلگاهش در بهشت برسد»؛ الخرائج و الجرائح، ج۲، ص٨۴٧ و نیز نک: بحارالانوار، ج۴۴، ص٢٩٨؛ علل‌الشرایع، ج۱، ص۲۲۹.

افزودن دیدگاه جدید

سؤالات و نظراتی که نیاز به پاسخ از طرف مرکز دارد را از طریق ایمیل به info@bahjat.ir ارسال فرمایید.

آخرین مطالب

نمایه‌ها

فیلم ها